close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
فارسی ابتدایی

پشتيباني آنلاين

  پشتيباني آنلاين

ورود کاربران

عضويت سريع

  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

نظرسنجي

  آمار

   آمار مطالب آمار مطالب
   کل مطالب کل مطالب : 290
   کل نظرات کل نظرات : 58
   آمار کاربران آمار کاربران
   افراد آنلاین افراد آنلاین : 1
   تعداد اعضا تعداد اعضا : 11

   آمار بازدیدآمار بازدید
   بازدید امروز بازدید امروز : 46
   بازدید دیروز بازدید دیروز : 63
   ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 0
   ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 13
   آي پي امروز آي پي امروز : 1
   آي پي ديروز آي پي ديروز : 42
   بازدید هفته بازدید هفته : 168
   بازدید ماه بازدید ماه : 912
   بازدید سال بازدید سال : 13,503
   بازدید کلی بازدید کلی : 134,535

   اطلاعات شما اطلاعات شما
   آی پی آی پی : 34.228.30.69
   مرورگر مرورگر :
   سیستم عامل سیستم عامل :
   تاریخ امروز امروز : چهارشنبه 21 آذر 1397

شیوه های املا

 

شیوه های آموزش املا ( انواع املا )

املا به صورت گروهی:

الف ) دانش آموزان به گروه های چند نفره تقسیم شوند و از هر گروه خواسته شود متنی املایی آماده کنند . از متن هر گروه قسمت هایی را انتخاب کرده ، به صورت یک متن پیوسته دیکته شود تا بچه ها بنویسند .امتیاز حاصل نیز برای افراد گروه در نظر گرفته شود .

ب ) دانش آموزان را به گروه های 2 یا 3 نفره تقسیم می شوند و متن املا یکی از آنان نوشته می شود و تمام اعضای گروه درنوشتن صحیح کلمات همکاری می نمایند امتیاز نویسنده ی املا برای همه ی گروه منظور می گردد .

در این تمرین پیشنهاد می شود نویسنده ی متن املا دانش آموز ضعیف هر گروه باشد و بین دو دانش آموز دیگر قرار گیرد تا در وی اعتماد به نفس کافی به وجود آید .

2- املای خطابه ای : فراگیران درگروه به یک دیگر املا می گویند یا به اولیا ، خواهر و برادر در منزل املا گفته می شود و تصحیح توسط گوینده

صورت می گیرد . دراین نوع املا تثبیت یادگیری املایی و صحیح نوشتن واژه ها مدنظر است و باعث تقویت خواندن در دانش آموز هم می شود.

3- آموزش املا هنگام تدریس متن کتاب فارسی : بعد از تدریس کلمات مشکل دو املایی را روی تابلوی کلاس می نویسند و از دانش آموزان خواهند به صورت شفاهی برای آن کلمات هم خانواده ، مترادف ، متضاد و ... بگویند و یا جمله سازی نمایند در صورت درست بودن موارد آنها را تشویق کنند 4- کامل کردن جمله برای تقویت املا : چند جمله روی تابلو ی کلاس نوشته می شود به طوری که جای یک کلمه در جمله خالی باشد سپس تعدادی کارت کلمات که شامل خود کلمه ، معنی کلمه ، مخالف و هم خانواده ی همان  واژه روی آن نوشته شده است را در اختیار گروه ها قرار می دهیم

تا با توجه به جمله واژه ی مناسب را از بین کارت ها پیدا کند و در جای خالی قرار دهد در این فعالیت از کسانی که در نوشتن این کلمات اشکال  دارند استفاده شود و در پایان به گروه ها امتیاز داده شود .

5- بازی املایی ( نصف دیگرم کجاست ) : این فعالیت به صورت فردی یا گروهی انجام می گیرد . معلم جمله ای را انتخاب می کند به آن را کلمه کلمه روی کارت می نویسد و بین گروه ها تقسیم می کند سپس جمله را روی تابلو می نویسد و از هر گروه می خواهد کارت مربوط به جمله را روی تابلو نصب کند هر گروهی که سریع تر انجام دهد برنده می شود .

6- مسابقه ی املا روی تابلو : معلم کلمه یا جمله ی کوتاه را بیان می کند هر گروهی که زودتر آن را روی تابلو یا دفتر بنویسد امتیاز می گیرد .

 

7- املای مشارکتی :

الف ) دانش آموزان را به گروه های 2 یا 3 نفره تقسیم می شوند آنها باید یک دفتر داشته باشند و یک خط یک خط متنی را که معلم می گوید بنویسند امتیاز حاصل به گروه تعلق می گیرد ( اگر روی ورقه بنویسند می توانند درپوشه ی گروهی قرار دهند )

ب ) دانش آموزان در گروه های سه نفره تقسیم می شنوند و سپس یک نفر گوینده می شود دانش آموز دیگرهم به عنوان نویسنده و یکی دیگر هم به عنوان ناظر انتخاب می شود که در ضمن نوشتن ناظر به نویسنده کمک می کند .

7-املای سنتی : املای به صورت خطابه ای به دانش آموزان گفته می شود و تصحیح توسط معلم یا دانش آموزان صورت می گیرد .

8- تهیه ی متن ازغلط های املایی دانش آموزان :  این فعالیت هر ماه یکبار از میان کلماتی که دانش آموزان درمتون املایی درطول یک ماه غلط داشته اند می توان متن املایی جدیدی فراهم کرد  و به کلمات درست آن نمره اختصاص داد.

9-املای تصویری : از دانش آموزان خواسته شود تصویر درس را به صورت گروهی تهیه کنند و کلمات مهم هما درس را به صورت پراکنده دراطراف تصویر بنویسند به طوری که از دور خوانده شود بعد تصویر را  روی تابلو چسبانده شود و به طورتصادفی از دانش آموزان خواسته شودتا کلمات را بخوانند و در دفتر بنویسند.

10-بازی با کلمات : کلمات جدید درس را روی مقوایی نوشته شود و در طرف دیگر مقوا کلمات هم معنی ، مخالف یا هم خانواده درج شود از این کارت ها برای بازی های گروهی یا فردی ، تقویت سرعت خواندن در کلمات ، کامل کردن جمله ، ساختن جمله ، شمردن کلمه در جمله و تمرین و تکرار کلمه استفاده می شود .

11- استفاده از برید ه های روزنامه : هر گروهی چند ورق روزنامه یا مجله را با خود به کلاس بیاورند سپس از آن ها خواسته شود تا کلمات جدید درس را پیدا کنند و یا با قیچی آن را ببرند و دردفتر بچسبانند و جملات جدید بسازند. هر گروهی که جملات طولانی تر بسازد امتیاز بیش تری  خواهد گرفت .

12ساختن متن با کلمات مشخص : معلم چند کلمه می گوید یا روی تابلو می نویسد و از دانش آموزان می خواهد به صورت فردی یا گروهی متن  املا بسازند و در زمانی دیگر از همان متن به یک دیگر املا بگویند .

13-املای بدون نقطه : متنی که  از قبل آماده شده به تعداد گروه ها کپی گرفته شود به طوری که درآن متن نقطه های موجود درکلمات حذف شوند سپس از دانش آموزان خواسته شود تا متن را نقطه گذاری کنند .

14- املای تلفیقی : گفتن املای تلفیقی از کلمات مهم تمام مواد درسی به صورت یک داستان کوتاه که از قبل تعیین شده باشد به طوری که در بچه ها ایجاد رغبت و علاقه کرده تا فرا گیران ضمن نوشتن املا علاقمند به جملات بعدی شوند .

15-املای جمله نویسی : معلم 20 کلمه از متن درس را انتخاب کرده روی تابلو می نویسد و از بچه ها می خواهد با هرکدام یک جمله بنویسند بعداز تصحیح املا با انتخاب معلم چند نفر جملات خود را برای دیگران می خوانند .

16- پیدا کردن کلمات پنهان : آموزگار چند حرف را بنویسد و زیر چند کتاب پنهان کند و از بچه ها بخواهد تا آن ها را پیدا کنند و در دفتربنویسند.

17- املا به صورت نقاشی : درزنگ نقاشی در دفتر نقاشی یا املا یک نقاشی بکشند بعد درزنگ املا روی نقاشی کلمات مربوطبه تصویر را می نویسند یا درکنار نقاشی املا بنویسند .

18-خواندن املا به صورت گروهی : هریک از دانشآموزان جمله ای را از متن برای کل کلاس می خواند  و همگی از آن املا می نویسند .

19- املای حفظی : معلم متنی را در اختیار بچه ها قرار می دهد بعد در زنگ املا از آن ها می خواهد هر چه به یاد دارند بنویسند .

20-املا از طریق تجزیه کلمات : چند جمله به دانش آموزان داده می شود و در پایین صفحه جدولی رسم گردد تا آنها کلماتی را که در آنها دچار اشکال هستند به صورت حرف به حرف درجدول بنویسند .

21-املای کامل کردنی :

الف ) متنی آماده شود و جلوی کلمات کلیدی فضایی خالی قرار گیرد سپس از بچه ها خواسته شود تا هم معنی یا هم خانواده ی آن کلمات را بنویسد.

ب ) معلم می تواند کلمات تازه و سخت را  از متن املا حذف کرده و سپس و پس از گفتن املا کلمات حذف شده را روی تابلو بنویسد و از بچه ها بخواهد تا کلمات را با خودکار قرمز یا مدادقرمز در جای مناسب خود قرار دهند.

پ ) به تعداد دانشآموزان متنی را کپی کنید به طوری که چند کلمه که دارای ارزش املایی است به صورت جای خالی در متن قرار گیرد آن گاه معلم متن اصلی را بخواند و از بچه ها بخواهد تا جاهای خالی را پرکند .

ت ) 20 کلمه انتخاب شود به صورت نامنظم در بالای صفحه نوشته شود بعد متن املا را پایین آن نوشته این 20 کلمه خالی گذاشته شود .

بعد متن املا به وسیله ی معلم خوانده می شود پس از تلفظ کلمه ی مورد نظر معلم به دانش آموزان توصیه می کند کلمه ی مورد نظر را از کلمات بالا ی صفحه پیدا کند و در جای خالی بنویسد .

21- املای آهنگین : بعضی از جملات را با صدای افراد مختلف ازنظرریتم و آهنگ بیان و تکرار کرده تا نوشتن املا برای آنها دلچسب شود .

22- املای آبی : درظرفی پر از آب از دانش آموزان خواسته شود تا با انگشت کلماتی را که دیکته می کنید بنویسند .

23-کامل کردن املا با کمک حافظه : املایی به صورت متن تهیه گردد د حدود 20 کلمه را که ارزش املایی دارند بهصورت جای خالی در متن در نظر گرفته شود بعد بچه ها با کمک دانش خودشان کلمات در جایگزین کنند .

24- املای ذهنی : متن املا بین گروه ها توزیع شود بعد از چند دقیقه مطالعه جمع آوری گردد بعد از آن ها خواسته شود تا کلمات را که درذهنشان باقی مانده است را روی دفتر بنویسند

25- نوشتن املا به وسیله ی آب : یک ظرف خالی مایع ظرفشویی یا بطری نوشابه پر از آب شود و از بچه ها خواسته شود درحیاط مدرسه یا منزل به وسیله ی آب بر روی زمین بنویسند .

26-املای پرده ای : بین تابلوی کلاس ودانش آموزان پرده ای نصب شود معلم از روی متن می خواند بچه ها روی تابلو می نویسند در پایان پرده  را کنار زده دانش آموزان املای خودشان را به کمک معلم از روی تابلو تصحیح کنند .

27- املای یاد سپاری : املای حفظی در ماه های آخر سال توصیه می شود در این زمان دانشآموزان از لحاظ قدرت تفکر و یادسپاری مطالب توانمند تر شده اند و می توانند مطالب فراوانی را در حافظه ی خود نگه دارند . از آن ها خواسته شود متن درس را بدون نگاه کردن به کتاب دقیقا" مثل آن بنویسند و بعد از روی کتاب املای خود را تصحیح کنند.

28- املای سنباده ای : از بچه های خواسته شود کلمه ی مورد نظر را با شی زبری مانند سنباده یا موکت درست کنند و با انگشتان دست آن را لمس کنند.

29- کامل کردن متن : معلم از روی متن املا می گوید اما کلماتی را که ارزش املای دارند را نمی گوید تا بچه ها با توجه به متن خوانده شده ی درس و با تکیه بر حافظه آن ها را بنویسند.

30-املا نویسی به کمک فرمانده : به هر دانش آموز 10 کلمه داده شود و آموزگار در حیاط مدرسه به عنوان فرمانده کلمه ای را بلند بگوید تا بچه ها از بین کلمات خودشان آن کلمه را پیدا کنند و به فرمانده تحویل دهند .

31- نوشتن املا به کمک آینه : آموزگار متنی را به صورت بر عکس آماده کرده و به بچه ها می دهد تا آن ها به کمک آینه کلمه را پیدا کنند و شکل صحیح آن را بنویسند.

32-املای گروهی روی تابلوی کلاس : یک گروه 4 نفره را پای تابلو آورده و بنا به انتخاب خودشان چشمان یکی از فراگیران را بسته سپس متنی توسط یکی از اعضای گروه خوانده می شود . آن فرد با چشم بسته بروی تابلو کلاس می نویسد و دیگر اعضا ی گروه جهت نوشتن حروف و نقطه   و دیگر علائم نگارشی او را راهنمایی می کنند .

33- املای خوشه ای : معلم یک کلمه بگوید واز دانشآموزان بخواهد تا با شنیده این کلمه هر واژه یا عبارتی را که به ذهنشان می رسد بنویسند.

34-املای شمردنی : متن املا روی تابلو نوشته شود و بهصورت شمرده شمرده خوانده شود سپس تابلو پاک شود و املا گفته شود .

35- املای رونویسی : کلماتی از متن روی تابلو نوشته شود و به بچه ها یاد آوری گردد هنگام نوشتن املا در صورت برخورد و به یاد نیاوردن آن ها به این کلمات نگاه کنند و شکل صحیح آن را بنویسند.

36 – طبقه بندی کلمات : از بچه ها خواسته شود تا کلماتی را پیدا کنند که حروف معینی داشته باشند مثلا" کلماتی که علامت تشدید دارند .

37- املا به صورت قصه : قصه ای خوانده شود تا آن ها با دقت گوش کنند سپس هر چه از قصه فهمیدند را روی کاغذ بنویسند .

38- املا به صورت بازی : در موزاییک های کلاس یا حیاط مدرس جدول حروف الفبا با گچ کشیده شود بعد کلماتی را که از قبل نوشته و درون پاکت قرار داده ایم بین  بچه ها توزیع شود بعد آموزگار کلمات داخل پاکت را می خواند و دانش آموز با پریدن روی حروفی که در خانه های  جدول است کلمه را به معلم نشان می دهد مثلآ کلمه ی قصه که دانش آموز باید روی خانه های ( ق ـ ص ـ ـه ) بپرد و آن کلمه رامشخص کند .

39- املای بی صدا : این املا می تواند بر تقویت هوش دیداری و فضایی دانش آموزان بیفزاید . بچه ها باید ابتدای خوب به لب ها و حرکات صورت نگا ه کند بعد کلمه یا جمله ی مناسب را بنویسد . و برای فضا نویسی هم معلم کلمه را در فضا بنویسد تا دانش آموز با نگاه به دست معلم کلمه را تشخیص دهد .

40-نوشتن املا با استفاده از خمیر بازی : بچه ها کلمات جدید را که هم صدا یا به شکل های مختلفی نوشته می شوند و یا ارزش املایی دارند را باخمیر بازی می سازدو آن را در ورقه یا دفتر بچسباند و یا با قرار دادن کلمات کنار هم جمله بسازد.

41-املا با قوطی کبریت : روی هریک از شش طرف قوطی کبریت کلماتی نوشته می شود سپس به هر گروه دسته ای از قوطی ها را داده تا با هر دسته از کلمات یک جمله ساخته شود بعد با ارتباط دادن جملات یک متن به دست بیاید .

42-املای دیواری : در قسمتی از دیوار کلاس تابلوی برای کلماتی که ارزش املایی بسیاری دارند درست شود تا یک هفته هم روی دیوار قراربگیرد تا جلوی دید بچه ها قرار داشته باشد تا این کلمات به حافظه ی آنها برود .

43- املای کاردستی : درزنگ هنر کلمات مشکل را با نخ و سوزن روی پارچه با رنگهای متفاوت بدوزند.

44- املای زنجیره ای : معلم جمله ای را می گوید و از بچه ها می خواهد که با آخرین حرف از جمله ی مورد نظر جمله ی جدیدی بنویسند

45- املای جدولی : جدولی دراندازه ی بزرگ از کلماتی مهم به صورت تکراری نوشته شود مثلا" کلمه ی معذرت سه بار نوشته شود البته این

کلمات به صورت پراکنده نوشته شود وقتی معلم متن املا را می خواند هرگاه به کلمه ی مورد نظر می رسد نوجه بچه ها به جدول نصب شده درکلاس جلب می شود و اظهار می دارد که این کلمه دوبا ر یا سه بار در جدول تکرار شده است .

46- املای صوتی : معلم متنی را روی نوار کاست یا سی دی با صدای رسا ضبط نماید برای تقویت شنوایی بچه ها آن را د رکلاس پخش کند تا بچه ها از آن صدا املا بنویسند.

47-املای خانوادگی : این املا در منزل انجام می شود برای درگیر کردن اولیا با وضعیت تحصیلی فرزندشان می توان املایی را طراحی نمود که بچه ها به کمک اولیا در خانه انجام دهند این کار باعث آگاهی اولیا از وضعیت املای فرزندانشان شده و در یاری رساندن به آنها مثمرثمر است.

48- املای مشترک : متن املا توسط دانش آموز و یکی از افراد خانواده به صورت مشترک نوشته شود و بعبارت دیگر اعضای خانواده به یک دیگر املا می گویند .

49-املای سنگی : با کمک سنگهای ریز و درشت که از قبل شسته و تمیز شده است برای نوشتن کلمات تازه و حتی نوشتن املا توسط بچه ها استفاده می شود

50-نوشتن املای رنگی : در هر جمله یک کلمه مشخص شود که صدای خاص یا نشانه ی جدیدی داشته باشد مثلا : « ع » از بچه های خواسته میشود تا وقتی به این نشانه رسیدند آن را با رنگ دیگری بنویسند برا ی تنوع می توان از چند رنگ استفاده کرد یعنی هر بار که به نشانه رسید  رنگ را عوض کند.

 

51- مرتب کردن متن درس : یک متن از کتاب را در هم ریخته کند و از بچه ها خواسته شود تا آن را مرتب کنند و در دفتر بنویسند .


تاریخ ارسال پست: 22 / 09 ساعت:

تدریس نگاره 5 از کلاس اول

به نام خدا

تدریس نگاره ی 5

از کـلاس مـا چـه خــبـر

ابتدا ارزشیابی از نگاره ی 4:

پرسش از چند کودک درباره ی نگاره ی قبل + تمرین صداکشی .

- بچه ها در حیاط مدرسه به چه کارهایی مشغولند ؟

- به چه چیزهایی وسایل شخصی می گویند؟

2 کلمه ی هم آغاز بگوید؟( کلماتی که صدار اولشان مثل هم است .

( درخت - دیوار )  -  ( مدیر - مدرسه )

2 کلمه ی هم پایان بگوید؟( کلماتی که صدار آخرشان مثل هم است .)

( کلاس- لباس)  -  ( آب- کتاب)

پرچم را بخش کن ، حالا صداهای( پر)وبعد صداهای(چم) را بکش.

بخش کردن کلمه ی پرچم ــــــــــــــــــ»  پَر  +  چَم * صداکشی { پَر  ـــــ» پ + -َ + ر  }  { چَم ـــــ» چـ + -َ + م } 

همان طور که قبلا گفته شد می توانید از قسمت های ببین و بگو , گوش کن و بگوو بگرد و پیدا کن نگاره ی 4 هم سوالاتی طرح کنید .

 

 

 

اهداف درس ( نگاره ی 5 ):

۱- آشنايی با کلاس درس و قوانين آن

۲- آشنايی با معلم و نقش او در آموزش

۳- رعايت ادب و احترام نسبت به معلم

۴- ايجاد ارتباط مؤثر دانش آموزان با يکديگر

۵- توانايی تلفظ کلمات کليد واژه های پرچم، امام، مداد و...

 

 

مفاهیم , هدف ها و مهارت های نگاره ی 5

1 - قوانین کلاس را فرا بگیرد .

2 - قبل از معلم دانش آموز باید سر کلاس باشد وبعد از او از کلاس خارج شود .

3 - بادقت به صحبت های معلم گوش کند و بعداز کسب اجازه از معلم سوال خود را مطرح کند .

4 - در فعالیت های گروهی کلاس شرکت کند و دانش آموزی فعال باشد .

5 - با هم کلاسی هایش دوست و مهربان باشد.

6 - در امور درسی از هم کلاسی هایش کمک بگیرد ومتقابلا به آن ها کمک کند .

7 - ادب و احترام لازم را نسبت به معلم خود داشته باشد .

8 - هرموقع در کلاس درس مطلبی را متوجه نشد آن را با معلم در میان بگذارد .

9 - در صورت احتیاج به استفاده از آبخوری , دستشویی و ...با کسب اجازه از معلم می توان از کلاس خارج شد .

10 - اگر درکلاس مسولیتی از جانب معلم و یا دانش آموزان بر عهده گرفتیم سعی کنیم به خوبی آن را انجام دهیم .

11 - با نماینده ی کلاس همکاری کنیم .

12 - در حفظ و نگهداری اموال کلاس و مدرسه کوشا باشیم .

13 - به نظافت و تمیزی کلاس درس اهمیت بدهیم .

14 - تکالیفی را که معلم بر عهده ی ما می گذارد به خوبی انجام دهیم .

15 -سعی کنیم  کتاب ها و دفتر های خود را مرتب و تمیز نگه داریم وتکالیف خود را تمیز و با دقت انجام دهیم .

 

 

تدریس درس

یادمان نرود : کار ما گروهیست و...

- هريک از دانش آموزان دربارهٔ آنچه در تصوير می بينند، فکر می کنند.

- دانش آموزان هر گروه دربارهٔ آنچه در تصوير می بينند، با هم گفت وگو می کنند.

- با توجه به نظر معلم، نماينده ای از گروه يا همهٔ اعضای گروه هرچه را در تصوير می بينند، بيان می کنند.

- معلم با توجه به اهداف اين نگاره، دانش آموزان را هدايت کرده و اشکالات تلفظی آنها رابرطرف می کند.

 

تصویر نگاره ی 5 را مقابل دیدگان کودک قرار می دهیم و پرسش ها را مطرح می کنیم.

سوالات باید ما را به اهداف و مفاهیم بالا نزدیک کند .

1 - تصویر چه جایی رو نشان می دهد ؟ کلاس درس

2 - در کلاس چه چیز هایی می بینی ؟

تخته سیاه - میز - نیمکت - دانش آموزان - آقا معلم - ضبط صوت - پرچم رومیزی - صندلی و...

3 - روی میز معلم چه وسایلی قرار دارد؟

پرچم رومیزی - گل زیبا - ضبط صوت - کتاب فارسی - جامدادی - دفتر کلاسی

4 - معلم و دانش آموزان در کلاس به چه کاری مشغولند ؟

دانش آموزان سر کلاس نشسته اند . آقا معلم به آن ها درس می دهد .

بچه ها به صحبت های آقا معلم خوب گوش می دهند .

کتاب و دفتر های بچه ها روی نیمکت , جلوی آن ها است .

دانش آموزان درباره ی مطالب درسی فکر می کنند.

5 - موقعی که معلم درس می دهد وظیفه ی ما چیست ؟

باید خوب به صحبت های او گوش کنیم .

6 - کار گروهی یعنی چه ؟

معلم دانش آموزان را به دسته های 3 یا 5 نفری تقسیم می کند .

بعد موضوعی را به افراد گروه می دهد تا آن ها با هم مشورت کنند و نظرشان را بگویند .

7 - معلم کجای کلاس ایستاده است ؟

معلم وسط کلاس ایستاده است .

8 - اگر یکی از دانش آموزان کلاس احتیاج به استفاده از آبخوری و ... داشت چه باید بکند ؟

او به نشانه ی اجازه , آرام دست خود را بالا می آورد و با کسب اجازه از معلم از کلاس خارج می شود .

9 – مهربونی یعنی چه ؟

همدیگر را دوست داشته باشیم .

در درس ها به یکدیگر کمک کنیم .

از وسایل غیر شخصی ما هم دوستمان استفاده کند .

10 – اگر در کلاس مطلب را یاد نگرفتید ، چه می کنید ؟

اگر درکلاس باشیم از معلم یا دانش آموزان دیگر سوال می کنیم .

در خانه هم از پدر و مادر یا برادر ،خواهر بزرگ تر می پرسیم.

11 – نماینده ی کلاس چه مسئولیت هایی دارد ؟

نظم کلاس را قبل از ورود معلم برقرار می کند.

حضور و غیاب دانش آموزان را به دفتر مدرسه گزارش می دهد.

کمبود های کلاس را از قبیل گچ ، ماژیک ،وسایل کمک آموزشی و ... برطرف می کند.

12 – چه نکاتی را یاید در مورد کلاس رعایت کنیم ؟

کلاس را تمیز و مرتب نگه داریم .

روی نیمکت ها چیری ننویسیم .

روی دیوار ها خط نیاندازیم .

کلاس را با فعالیت های خوبمان تزیین و زیبا کنیم .

13 - چگونه از دفتر و کتاب هايت نگهداری می کنی؟

 آنها را خيس و کثيف نمی کنم.

 آنها را پرت نمی کنم.

 آنها را جلد می کنم و در کيفم يا در قفسه می گذارم.

 

 

مطابقت تصوير با واژه و بيان شفاهی


تاکید مجدد : هدف اصلی اين قسمت مطابقت تصوير با واژه به طور غير مستقيم، رفع اشکالات تلفظی،تقويت بيان شفاهی و تصويری است. بنابراين آموزگار بايد دقت کند که هرگز به واژهٔ زير تصويرهای کوچک تأکيد نکند. هرچند دانش آموز ناخودآگاه ميان تصوير و شکل خطی، ارتباط ايجاد می کند.

 

تصاوير موجود در زير نگاره:

امام، مداد، ميز، پرچم، نيمکت، آبی

کدام تصاویر هم پایانند ( صدای آخرشون مثل همه ) ؟ امام و پرچم

کدام تصاویر هم آغازند ( صدای اولشون مانند همه ) ؟ مداد و میز

صدای اول ( آبی ) چیه ؟ (آ)

چند کلمه بگو که اولشون ( آ ) داشته باشه ؟ آب ، آتش ، آهو و...

صدای اول نیمکت چیه ؟ (ن )

چند کلمه بگو که اولشون ( ن ) داشته باشه ؟ ناظم ، نرده بان ، نان و ...

صدای آخر نیمکت چیه ؟ (ت)

چند کلمه بگو که آخرشون ( ت ) داشته باشه ؟ دست ، درخت و...

(اِمام) را بخش کن و صداکشی را انجام بده ؟

اِمام ــــــــــــــــــــ»  اِ  +  مام  * صداکشی { اِ  ـــــ» اِ  }  { مام ـــــ» مـ + ا + م } 

نیمکت ــــــــــــــــــــ»  نیمـ  +  کَت  * صداکشی { نیمـ  ـــــ» نـ + یـ + مـ  }  { کت ـــــ» کـ + ـَ + ت } 

و سوال های بیشتر با شما ...

 

ببین و بگو :

 

- دانش آموزان در هر گروه ابتدا تصوير را بررسی کنند وراجع به آن فکر کرده و گفت و گو کنند.

- سپس معلم به صورت گروهی يا فردی راجع به آن تصوير سؤال کند.

 - بین تصاویر رابطه ی مفهومی وجود دارد.مفهوم هر تصویر جدای از تصاویر دیگر نیست.

- سعی شود بچه ها با جمله های کامل به سؤالات پاسخ دهند ودر برابر جمله های کامل تر، تشويق شوند.

- سوالات و پاسخ های زیر به عنوان نمونه می باشد .

لطفا کلیشه ای برخورد نکنید .

حرکت چشم از راست به چپ مورد توجه قرار گيرد.

تصوير۱: دانش آموز روی نيمکت در کلاس اجازه می گيرد. (آموزش رعايت نظم و نوبت(

تصوير۲: دانش آموز با ليوان مخصوص به خود آب می خورد. (آموزش بهداشت فردی(

تصوير۳: دانش آموز پس از خوردن آب، شير آب را می بندد. (آموزش صرفه جويی و پرهيزاز اسراف(

تصوير۴: دانش آموز اجازه می گيرد تا سر جايش بنشيند. (آموزش ادب و احترام(

 

گوش کن و بگو

در کلاس چه می بینی ؟ تخته سیاه - میز - نیمکت - دانش آموزان - آقا معلم - ضبط صوت - پرچم رومیزی - صندلی و...

جای تصویر امام و رهبر کجاست ؟ بالای تخته سیاه

 روی ميز معلم چه چيزهايی است؟ کتاب، گلدان، ضبط صوت، پرچم و...

وسوالات دیگری که می توانید بیافزایید .

 

بگرد و پیدا کن

دانش آموز کلماتی را که معلم نام می برد پيدا و نشان می دهد.

کلمات اين بخش: گل، امام، گلدان، میز، دست، نیمکت ، آموزگار ، مداد

                                                      پایان تدریس نگاره 


تاریخ ارسال پست: 18 / 09 ساعت:

راه های تقویت املا در دوره ی ابتدایی

 

راه های  تقویت املا در دوره ی ابتدایی

۱- روان خوانی و درست خواندن متن دروس

۲- یادگیری و حفظ حروف الفبای فارسی

۳- بخش کردن و صدا کشی کلمات: کاری خسته کننده برای دانش آموز است. بهتر است پس از مدّتی کار با این روش، به سراغ روش های دیگر برویم. جدول آن نیز مفید است(همانند بنویسیم).

4- تمرین با جدول ترکیب صامت با مصوّت: اگر با استفاده از این جدول کلمه بسازیم، خیلی عالی است.

5- یک کلمه بنویسیم و به تعداد حرف و صدای آن، جلویش گردی بکشیم.

6- درب نوشابه: مانند بازی بالاست که حروف را داخل درب نوشابه می نویسیم.

7- انواع بازی: بهترین راه است. زیرا همه بازی را دوست دارند، خسته نمی شوند، در ذهن بهتر نقش می بندد.

8- کلمه سازی: حروف الفبا را به صورت کارت های خیلی کوچک در می آوریم. بچّه ها را گروه بندی می کنیم و کارت ها را به تعداد مساوی با حروف مساوی بین آن ها تقسیم می کنیم. در مدّت زمان مشخّص، هر گروهی که کلمات بیش تری با تعداد حروف بیش تر درست کند، برنده است. در این بازی حروف پرکاربرد، باید با تعداد بیش تری در اختیار هر گروه باشد.

نکته: مهم ترین بخش، روش های ابتکاری خود هم کاران عزیز می باشد.           

9-به کاربردن کلمه های درس در جمله

10-به کاربردن وضعیت نوشتن نقطه نسبت به شکل حروف یعنی محل قرارگرفتن نقطه در پایین یا بالا و تعداد نقطه

11-به کارگیری صحیح نشانه ی تشدید در کلمات مشدد درس تا ویژگی نوشتاری این کلمات در ذهن دانش آموزان تثبیت گردد .

12-یادداشت کردن اشتباهات املائی دانش آموزان به منظور آموزش جبرانی آن ها در فرصت های مناسب مانند جمله سازی   ( دیماه )

13-دادن تمرین های متفاوت جهت شمارش دندانه ها

14-گفتن املاء پای تخته از کلمه هایی از درس که ارزش املائی دارند .

15-پیدا کردن املای صحیح کلمات از روی کتاب توسط دانش آموز

16-در صورت امکان موقع تصحیح نمودن املاء ، دانش آموزان را انفرادی نزد خود فراخوانده تا به غلط املائی خود توجه کنند .

17-در قرائت املاء ، جملات از هم گسیخته و بی ربط ( کلمه به کلمه ) گفته نشود و به صورت جمله بیان شود .

18-متن املائی را که می خواهیم به دانش آموز بگوییم ، انتخاب می کنیم و یک بار می خوانیم تا دانش آموزان ارتباط معانی کلمات و مضمون کلی مطلب را درک کنند وبرای نوشتن املاء آمادگی کامل را کسب نمایند .

19-تقویت تندنویسی در بعضی از دانش آموزان   (دیماه )

20-افزایش گنجینه لغات  ( کلمات خارج کتاب یا مثال زدن دانش آموزان)

21-ایجاد انگیزه در دانش آموزان نسبت به یادگیری درس املاء ( تشویق)

 

مشکلات املا در پایه اول   

1-   اضطراب دانش آموز قبل از املا .

2-   نشناختن حروف و صداها .

3-   جا گذاشتن کلمه که ممکن است ناشی از علل مختلفی باشد .

4-   جا گذاشتن حروف که با تلفظ صحیح معلم و تاکید بر روی صدای جا گذاشته شده قابل حل است .

5-   بچه ها چیزی را که تلفظ می کنند می نویسند به همین دلیل توصیه می شود هنگام نوشتن به لب های معلم نگاه کند .

6-  جابه جایی حروفی مانند (ص) به جای (س) (ث) در کلمه ها با اجرای مسابقه بین دانش آموزان و به صورت گروهی و پرسش ا ین که  مثلا در کلمه کثیف  اگر چه شکل صدای (ص) یا (س) می دهد ولی با استفاده از بازی های متنوع می توان این مشکل را کاهش داد .

7-  رعایت نکردن صامت ها و مصوت ها . در این رابطه با تاکید در بخش کردن و با فاصله خواندن بخش ها کاهش داده می شود .

 علل ضعف دانش آموزان در درس دیکته:

1 - به علت اینکه مفهوم کلمه را نمی فهند یا قبلا نفهمیده اندآنرا درست نمی نویسید.

 2 – کلمات از جانب معلم درست تلفظ نمی شود(آموزشی)

3–وجود نقص شنوایی در برخی از دانش آموزان در هنگام نوشتن املا و بی خبری معلم از وجود این نقص باعث می شود بعضی از کلمات را جا می اندازد یا از کلاس عقب میافتد(حافظه شنوا یی –حساسیت شنوایی)

4 – به علت کمبود فضای آموزشی و کمبود میز و نیمکت دا نش آموزان در اثرخستگی ودرست نشیدن کلمات را غلط می نویسید 0 (آموزشی)

5– متناسب نبودن متن دیکته از نظر(کمیت و مقدا ر) با سن پا یه تحصیلی آنان باعث می شود دانش آموزان بعد از نوشتن مقداری ا زآن خسته شوند و غلط نویسی آغاز می گر دد.(آموزشی)

6 – در بعضی اوقات دانش آموزان به علت مشکلات روانی هنگام نو شتن دیکته  در افکار خود غو طه ور می شوند  و از نوشتن باز می مانند0

7- وجود حروف هم صدا در ادبیات فا رسی مانند (ص-ث-س)

8 – تند گفته شدن دیکته از سوی  معلم باعث خستگی وکم شدن دقت در دانش آموزان می گردد.

9– ضعف درمهارتهای حرکتی (نارسا نویسی) – بیقراری و تند خویی – خطا د رادراک بصری حروف (حافظه دیداری )- فقر آموزش و عدم تسلط معلم به شیوه های آموزشی مطلوب در هنگام تعلیم نوشتن نشناختن حروف و قوائد نوشتن توسط دانش آموزان نداشتن تمرین لازم و کافی برای نوشتن املا خود می تواند موجب ضعف و نارسایی فراگیر

 در کلاس اول بیشترین اختلالات شنیداری ،دیداری و گاهی آموزشی است.

 ضروریات یک کلاس پویا و شاداب  باشد     

اگرچه شاید کاربرد این نوع املا برای کلاسهایی با کثرت دانش آموز ممکن است مشکل زا باشد لیکن با درایت معلمین ارجمند وبا تغییرات اندکی قابل اجرا بوده و املا با نشاط وآموزش همراه می شود

1- در وقت املا سعی شود جای دانش آموزان را تغییر ندهیم .

 2- دانش آموزان کنار هم بنشینند وحق داشته باشند آرام به یکدیگر تذکر بدهند.(چون بهترین وقت یادگیری همان لحظه ای است که ببینند و درست بنویسند .)

 3- هنگام املا وسط کلاس بایستیم تا صدایمان به طور یکنواخت به گوش همه برسد

4- هنگام خواندن املا در بین ردیفها قدم نزنیم چون سبب حواس پرتی دانش آموزان می شود.

 5- املا را با عجله وشتاب نخوانیم

6- وقت وزمان املا را با توجه به متن در نظر بگیریم تا مجبور نشویم پایان آن را به سرعت بخوانیم

 7- هیچ وقت زمان املا را بعد از زنگ ورزش یا زمانی که بچه ها به گردش علمی رفته اند ،یا حتی در پایان زنگ مدرسه قرار ندهیم.

 8- متن املا را از یک صفحه آن هم با خط خود دانش آموز در نظر بگیریم

 9- متن املا را از قبل آماده کرده ودر قالب یک داستان یا متنی شنیدنی وقابل درک وفهم دانش آموزان ارائه کنیم.

 10- از دادن کلمه های دشوار یا کلمه هایی که به گوش دانش آموز نخورده باشد خودداری کنیم

 11- سعی کنیم علاوه بر کلمه ها و واژه های کتاب ،هر بار چند کلمه خارج از آن ،که مترادف و هم خانواده ی کلمات کتاب باشند به دانش آموزان املا بگوییم.

 12- قبل از گفتن املا ،یک بار آن را با صدایی آرام برای آن ها بخوانیم

13- آهنگ صدا را با توجه به جملات پرسشی ،تعجبی،یا امری تغییر دهیم تا املا را بهتر بفهمند

 14- در پایان، املا را بار دیگر برایشان بخوانیم تا اگر کلمه ای را جا گذاشته اند ، بنویسند

معلم بهتر است متن دیکته را قبل از املا برای بچه‌ها بخواند، ولی بچه‌ها چیزی ننویسند و تنها گوش دهند.

) بعد از املا هم باید متن مجدداً خوانده شود، یعنی در هر املا کل متن باید سه بار خوانده شود.

7) در روش دیگر به بچه‌ها می‌گوییم روزنامه با خود به کلاس بیاورند  دور کلمات خوانده شده گردی بکش.

 

 1- از متن املای خود کپی بگیریم.

2- بعد از اتمام کپی آن را روی هر میز قرار دهیم.

3- از روی کپی املا ،دانش آموزان املای دوستان خود را تصحیح می کنند

4- از آنها می خواهیم دور کلمه های اشتباه را خط بکشند وصحیح آن را با رنگ دیگری بنویسند

 5- کار کنترل و نظارت را ، با قدم زدن در کنار هر میز شروع کنیم.

6- در پایان همه ی املا ها را کنترل وبه جای نمره از واژه های مثبت مانند:از سعی شما ممنونم،اگر بیشتر تلاش کنی، موفق تر خواهی بود و... استفاده کنیم.

7- در جلسه ی بعد، دانش آموزان املاهای خود را یکبار دیگر می خوانند وبا کلمه های اشتباه جمله   می سازند.

 8- جمله های ساخته شده را روی تابلو می نویسیم.

 9- از روی جمله های ساخته شده به کمک دانش آموزان ،متن دیگری می سازیم

10- متن های ساخته شده را در کلاس می خوانیم تا زمینه ساز نوشتن انشا شود


تاریخ ارسال پست: 16 / 09 ساعت:

نمونه سوال امتحانی دوم دبستان

دانلود نمونه سوال بخوانیم وبنویسیم دوم

 

دانلود نمونه سوال ریاضی دوم

 

دانلود نمونه سوال علوم دوم   

 

موفقیت شما آروزی ماست

برومند *** سرگروه اول  و دوم

 

 

 

 

 


تاریخ ارسال پست: 01 / 03 ساعت:

پوستر کلمات ظا

برای دریافت فایل روی تصویر کلیک کنید


تاریخ ارسال پست: 19 / 02 ساعت:

کاربرگ نشانه ی ظا

برای دریافت فایل روی تصویر کلیک کنید


تاریخ ارسال پست: 19 / 02 ساعت:

پاورپوینت نشانه ی ظا

برای دریافت فایل روی تصویر کلیک کنید


تاریخ ارسال پست: 19 / 02 ساعت:

پاورپوینت نشانه ی غین

برای دریافت فایل روی تصویر کلیک کنید


تاریخ ارسال پست: 19 / 02 ساعت:

پوستر کلمات غین

برای دریافت فایل روی تصویر کلیک کنید


تاریخ ارسال پست: 04 / 02 ساعت:

کاربرگ نشانه ی غین

برای دریافت کاربرگ غین روی تصویر کلیک کنید


تاریخ ارسال پست: 04 / 02 ساعت:

کاربرگ نشانه ی طا

برای دریافت فایل روی تصویر کلیک کنید


تاریخ ارسال پست: 04 / 02 ساعت:

پاورپوینت نشانه ی طا

برای دریافت پاورپوینت نشانه ی طا روی تصویر کلیک کنید


تاریخ ارسال پست: 04 / 02 ساعت:

پوستر کلمات طا

برای دریافت پوستر کلمات طا روی تصویر کلیک کنید


تاریخ ارسال پست: 04 / 02 ساعت:

نمونه سوال بخوانیم و بنویسیم دوم دبستان

PDF
نمایش

نمونه سوال امتحانی درس بخوانيم و بنويسيم +پاسخ

تاریخ ارسال پست: 01 / 02 ساعت:

کاربرگ نشانه ی ضاد

برای دریافت کاربرگ ضاد روی تصویر کلیک کنید


تاریخ ارسال پست: 30 / 01 ساعت:

پاورپوینت نشانه ی ضاد

برای دریافت فایل روی تصویر کلیک کنید


تاریخ ارسال پست: 30 / 01 ساعت:

پوستر کلمات ضاد

برای دریافت فایل روی تصویر کلیک کنید


تاریخ ارسال پست: 30 / 01 ساعت:

پوستر کلمات ح

برای دریافت فایل روی تصویر کلیک کنید


تاریخ ارسال پست: 23 / 01 ساعت:

کاربرگ نشانه ی ح

 از این کاربرگ ها می توانید برای افزایش دقت و نیز تقویت خواندن و جمله سازی دانش آموزان استفاده کنید. یک کلمه را بلند بخوانید و از آن ها بخواهید این کلمه را پیدا و رنگ آمیزی کنند. از دانش آموز دیگری بخواهید یک کلمه ی دیگر را بخواند و بقیه آن را پیدا کرده و رنگ آمیزی کنند. بعد از اتمام رنگ آمیزی می توانید از آن ها بخواهید با کلمات نشانه ی جدید جمله بسازند.

برای دریافت فایل روی تصویر کلیک کنید
تاریخ ارسال پست: 23 / 01 ساعت:

پاورپوینت نشانه ی ح

پاورپوینت نشانه ی ح تقدیم به شما خوبان کلاس اولی 

برای دریافت فایل روی تصویر کلیک کنید

 

 

 

 

 


تاریخ ارسال پست: 23 / 01 ساعت:

پاورپوینت نشانه ی ث

برای دریافت فایل روی تصویر کلیک کنید


تاریخ ارسال پست: 23 / 01 ساعت:

پوستر کلمات ث

برای دریافت فایل روی تصویر کلیک کنید


تاریخ ارسال پست: 18 / 01 ساعت:

کاربرگ نشانه ی ث

برای دریافت فایل روی تصویر کلیک کنید


تاریخ ارسال پست: 18 / 01 ساعت:

پاورپوینت نشانه ی عین

کلاس اولی ها پاورپوینت عین تقدیم به همه ی شما عزیزان

برای دریافت فایل روی تصویر کلیک کنید


تاریخ ارسال پست: 18 / 01 ساعت:

پوستر کلمات عین

برای دریافت فایل روی تصویر کلیک کنید


تاریخ ارسال پست: 16 / 01 ساعت:

کاربرگ نشانه ی عین

برای دریافت کاربرگ نشانه ی عین روی تصویر کلیک کنید


تاریخ ارسال پست: 16 / 01 ساعت:

کاربرگ نشانه ی صاد

برای دریافت فایل روی تصویر کلیک کنید


تاریخ ارسال پست: 12 / 01 ساعت:

پوستر کلمات ذال

برای دریافت فایل روی تصویر کلیک کنید


تاریخ ارسال پست: 12 / 01 ساعت:

کاربرگ نشانه ی ذال

برای دریافت فایل روی تصویر کلیک کنید


تاریخ ارسال پست: 12 / 01 ساعت:

گروه هجدهم از انیمیشن ها آموزشی ریاضی اول ابتدایی بصورت آنلاین

برای ورود روی تصویر کلیک کنید


تاریخ ارسال پست: 12 / 01 ساعت:

کاربرگ نشانه ی تشدید

برای دریافت فایل روی تصویر کلیک کنید


تاریخ ارسال پست: 12 / 01 ساعت:

پوستر کلمات خوا استثنا

از این پست می توانید پوستر خوا استثنا را دریافت کنید و برای تقویت حافظه ی بصری دانش آموزان در کلاس یا اتاق کودک نصب نمایید

برای دریافت فایل روی تصاویر کلیک کنید

 

 

 

 

 


تاریخ ارسال پست: 12 / 01 ساعت:

پوستر کلمات صاد

برای دریافت فایل روی تصویر کلیک کنید


تاریخ ارسال پست: 12 / 01 ساعت:

ضمن خدمت فرهنگیان

توجه توجه : از این روز به بعد همکاران مخاطب وبلاگ می توانند اخبار مربوط به برگزاری ضمن خدمت فرهنگیان ( در سامانه ltms ) یا ثبت نام و اطلاعات دیگر مربوط به شهرستان شبستر را در این سامانه مشاهده نمایید.

 

با تشکر از همراهی شما عزیزان - برومند


تاریخ ارسال پست: 11 / 01 ساعت:

افزایش بازدید وبلاگ

توجه توجه : برای افزایش بازدید وبلاگ خودتان بصورت کاملا رایگان فقط و فقط با

 

 

ایمیل alishendabadi@yahoo.com تماس بگیرید


تاریخ ارسال پست: 11 / 01 ساعت:

صفحه ی شخصی هر مقطع در سایت کانون فرهنگی آموزش - قلم چی

پیک بهارانه دوم ابتدایی

در این پست با بهارانه 93 مربوط به پایه دوم به صورت سیاه سفید و تصاویر تو خالی جهت رنگ آمیزی توسط دانش آموزان در خدمت شما هستم


تاریخ ارسال پست: 19 / 12 ساعت:

پیک نشانه ها 35 - ثـ ث

با عرض سلام خدمت شما دوستان عزیزتاریخ ارسال پست: 19 / 12 ساعت:

پیک نشانه ها 34- عـ ـعـ ـع ع

با عرض سلام و احترام


تاریخ ارسال پست: 19 / 12 ساعت:

پیک نشانه 32 - صـ ص

با عرض سلام و درود خدمت شما دوستان عزیز


تاریخ ارسال پست: 13 / 12 ساعت:

ليست صفحات

تعداد صفحات : 4